XXIV. krajská konference EVVO – neODPADni!

XXIV. krajská konference EVVO – neODPADni!2024-10-10T11:08:39+02:00

Podblanické ekocentrum ČSOP pořádá každoročně Středočeskou konferenci k environmentální výchově pro pedagogy  všech typů škol. Konference je zaměřena na otázky environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty na školách a školských zařízeních ve Středočeském kraji.

XXIV. Středočeská konference k environmentální výchově proběhne 14. listopadu 2024 ve vlašimské paraZOO.

Téma nadcházejícího ročníku bude zaměřeno na problematiku odpadů (jejich produkci, recyklaci, či předcházení jejich tvorby). I přes mnohaletou probíhající kampaň o třídění odpadu se lidé neorientují v problematice efektivního třídění a zpracování odpadu. Je potřeba, aby obyvatelé chápali cestu tříděného i směsného odpadu ve svém regionu a pomáhali předcházet zbytečnému vzniku odpadu. Vzhledem k velkému problému skládkování (zejména končícím kapacitám skládek) je potřeba dále motivovat i ty, kteří se ještě nezapojili.  Jak tedy neODPADnout?

Součástí konference jsou dílny pro pedagogy, které mají omezenou kapacitu, proto si včas rezervujte termín.

PŘIHLÁŠKA ZDE

Děkujeme za váš zájem a těšíme se na Vás!

Další informace na:

731 662 549, případně pište na evvo@csop.cz

 

Program konference

9.00 – slavnostní zahájení
9.10 – prezentace novinek EVVO v regionu
– Český svaz ochránců přírody Vlašim (Tomáš Potfaj)
– Bez obal Vlašim (Dana Kucharčíková)
– Tereza (Vendula Jansová)
– Kateřina Čiháková (Muzeum Říčany)
– Denisa Čadková (H2Ospodář)

10.00 – přestávka
10.30 – *1. blok dílen
12.00 – přestávka na oběd
13.00 – *2. blok dílen
14.15 – přestávka
14.45 – *3. blok dílen
16.00 – zakončení konference

Pozvánka na konferenci ke stažení

Dílny

RVP po revizi – učíme o udržitelnosti (Kateřina Čiháková – Muzeum Říčany)

Budeme diskutovat o tom, co na školách chceme změnit a jak k tomu mohou přispět revidované RVP. Představíme si očekávané výsledky učení pro průřezová témata a obory (přírodopis, geografie, chemie, fyzika, občanská výchova a dějepis), která jsou zaměřená na změnu klimatu a udržitelnost. Ukážeme si, jak využít aktuální témata jako je snižování produkce odpadů a jejich recyklace v různých předmětech (odpadní vody, mikroplasty v prostředí, recyklace baterií pro mobily a elektroauta, zálohování PET lahví a plechovek, cirkulární ekonomika a design apod.). Propojíme zkušenosti ze škol s tím, jak připravovat projekty s co nejvyšším zapojením žáků.

Dílna je vhodná pro pedagogy v ZŠ a SŠ

Mikroplasty ve vodě (Vendula Jansová – Tereza)

Tušíte, kolik badatelských kroků vede k nadšeným dětem? A proč bádání nejsou jen pokusy? Pojďte zažít, proč badatelství baví malé i velké. Vyzkoušíme si začátek badatelské lekce a společně se podíváme na čem badatelství stojí a proč jsou všechny jeho části důležité. Nebudou chybět ani základní tipy, jak s badatelstvím ve třídě můžete začít. Badatelství (badatelsky orientované výuce) se ve vzdělávacím centru TEREZA věnujeme už 15 let, vzdělávací metodické materiály připravujeme v úzké spolupráci s učiteli a průběžně ověřujeme, jak jim vyhovují.

Dílna je vodná pro pedagogy ZŠ

Workshop Cesta vody (???? – H2Ospodář)

Když ráno vstaneme, uděláme si kávu nebo čaj, vyčistíme si zuby, dáme si sprchu a vyrážíme do školy. Voda nám teče mezi prsty, doslova. Málokdy se ale zamyslíme nad tím, jak pitná voda vzniká a jak se dostává k nám, do našich domácností. A stejně tak je to i s odpadní vodou. Kam vlastně voda teče po ranní sprše, po umytí rukou nebo po spláchnutí tlačítka na záchodě? To je záhada, že?

Možná jste již slyšeli, že každý z nás průměrně za den spotřebuje cca 100 litrů pitné vody. To ale také není úplně tak pravda, když k tomu připočteme např. kolik vody bylo potřeba na výrobu trička, které máme právě na sobě. Vždyť i náš životní styl zahrnuje obrovské množství spotřebované vody! A přemýšleli jste někdy nad tím, jakými způsoby by šlo vodou šetřit – ať už v domácnosti, či v jiném ohledu?

Během workshopu Cesta vody se účastníci dotknou vody ve všech krocích její cesty z přírody k člověku a zase zpět. Žáci se interaktivně zapojí do všech jeho částí, což zajišťuje hluboký zážitek z workshopu!

Bez obal (Dana Kucharčíková)

Nejlepší odpad je ten, který vůbec nevznikne. Nepotřebujeme pár lidí, kteří nebudou tvořit vůbec žádný odpad, ale miliony těch, kteří ho budou tvořit méně. Možností, jak snížit množství odpadu je opravdu hodně a může to být i zábava s přínosem také pro vlastní zdraví. Kreativní dílna na téma zlepšení programu pro žáky základních škol.

Dílna je vodná pro pedagogy ZŠ

neODPADni!(Tomáš Potfaj – Český svaz ochránců přírody)

Jsou viditelné, jsou všude kolem nás, produkujeme je každý den, přesto máme snahu je přehlížet. Řeč je o odpadech. Jak se tomuto fenoménu postavit čelem a využít jejich přítomnost v náš prospěch. Sdílení metodiky z badatelských táborů a návrh školního projektu.

Dílna je vhodná pro učitele 2. stupně ZŠ a SŠ

Lektoři

Kateřina Čiháková – Muzeum Říčany

Pracuje jako metodička a lektorka v Muzeu Říčany, Je garantkou revizí RVP pro oboru Přírodopis na Národním pedagogickém institutu. Má zkušenosti s výukou na 2. stupni základní školy. Zaměřuje se hlavně na změnu klimatu, udržitelnost a podporu biodiverzity prostřednictvím badatelské výuky a místně zakotveného učení.

Vendula Jansová – Tereza

Podporuje pedagogy na cestě zavádění badatelství do výuky již více než 8 let. V týmu programu Badatelé spoluvytváří metodické materiály a lektroruje semináře pro pedagogy a další vzdělavatele. Ve vzdělávacím centru TEREZA také koordinuje mezinárodní program GLOBE, kde žáci bádají o přírodě napříč celým světem.

Dana Kucharčíková Bez obal

Maminka třech dětí, sociální pracovnice v Charitě Vlašim, ale též lektorka. Je velikou popularizátorkou bezobalových obchodů a vůbec ženou činu. Od roku 2019 vede vlastní bezobalový obchod ve Vlašim, kde každým dnem inspiruje a motivuje lidi kolem sebe k tomu, aby odpadu kolem nás ubylo

Tomáš Potfaj – Český svaz ochránců přírody

Zážitkový pedagog, lektor a vedoucí Podblanického ekocentra ČSOP Vlašim. Věnuje se metodice terénních a pobytových programů. Rozvíjí také formu patronátní péče o přírodní lokality.

Denisa Čadková – H2Ospodář

vystudovala obor Technologie vody na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze. Během své profesní dráhy absolvovala stáže v korporátním sektoru i ve výzkumných institucích. Má bohaté zkušenosti ze zahraničních kurzů zaměřených na vodní hospodářství a změnu klimatu. Aktuálně působí v projektu H2ospodař!, kde je na pozici odborného garanta. V rámci aktivit H2ospodař! vzdělává děti od mateřských po střední školy, s cílem probudit v nich nadšení a povědomí o zásadní roli vody v životním prostředí. Je také hlavní řešitelkou projektu „Klima se mění a cesty vody s ním“, který má za cíl přiblížit učitelům aktuální otázky českého vodohospodářství.

Tato konference probíhá pod záštitou Středočeského kraje. Partnerem konference je Ministerstvo Životního prostředí a síť středisek ekologické výchovy Pavučina.

logo

Předchozí ročníky konference

2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 4/2021, 11/2021, 2022,2023

Přejít nahoru